• 5 Gün & 4 Gece

TURİSTİK DOĞU EKSPRES TURU 1

0
 • 29 Aralık - 2 Ocak

3.750 ₺

 • Kişi Başı Ücret : 3.750 ₺
 • Kontenjan : Müsait
 • Vize Durumu : Yok
 • Ulaşım : Tren - Uçak

İLETİŞİM
Tur Programı
Fiyatlar
Hizmet Detayları
Genel Bilgiler
Harita

DOĞU EKSPRESİ İLEKARS & ERZURUM TURU
5 GÜN – 4 GECE

1.Gün: Bursa > Ankara

Sabah 06.30’da belirleyeceğimiz noktalardan hareket ederek İzmit, Sakarya, Bolu İstikametinden Ankara’ya doğru yola çıkıyoruz. Saat:14.00’da öğle yemeğinin ardından 15.00 da Ankara Eski Gar’a geçerek burada TCDD Turistik Doğu Ekspresi yataklı vagondaki kompartımanlarına yerleşiyoruz. 15.55 hareketle Anadolu coğrafyasında uzun ve güzel bir tren yolculuğuna başlıyoruz. Akşam yemeği serbest olarak Tren Yemekli vagonunda alınacaktır. Konaklama trende yataklı kompartımanda.

2. GÜN: Doğu Ekspresi Yolculuğu

Turistik Doğu Ekspresi Treni Sabah saat 06.05’de İliç tren İstasyonu’na varışının ardından İliç istasyonunda 3 saat mola verecektir.  Dileyen misafirlerimiz ile İliç ilçe merkezine gidilip burada Extra kahvaltı yapma imkânı olacaktır. Mola Bitimi sonrası trenimiz 09:53’de İliç’ten hareket edecektir. 11:44 Erzincan’ a varışımızın ardından, bizi bekleyen aracımızlaGirlevik şelalesinin muhteşem kış manzarasını görüp fotograf çekimi yaptıktan sonra trenimize dönüş yapılacaktır.Mola sonrası 14:34 hareket. Saat 18:22’de Erzurum istasyonuna varış. Tren Erzurum istasyonunda 2,5 saat mola verecektir. Erzurum tren garında siz değerli misafirlerimizle beraber bizi bekleyen aracımızla akşam yemeğini alacağımız restauranta doğru hareket ediyoruz akşam yemeğimizi aldıktan sonra son durağımız olan kars’a doğru hareket etmek için tekrardan Erzurum tren garına dönüyoruz. Trenimiz saat 21:02’de hareket edecektir. Erzurum tren garı hareketimiz ile Manzaralar eşliğinde gece 00:37 sularında Kars’a varıyoruz Tren garında bizi bekleyen aracımızla otelimize transfer oluyoruz. Konaklama otelimizde

Konaklama: The Kars ParkHotel‘ VB.

3. Gün: Kars> Ani Ören Yeri >Çıldır Gölü

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından, 1001 kiliseli şehir olarak tarihte isminden sıkça söz ettirmiş ve Ermenilere başkentlik yapmış Ani Harabelerini geziyoruz. Ermenistan sınırımızı oluşturan Arpaçay’ın kıyısına kurulmuş bu önemli yerleşim yeri, günümüzden bin yıl önce 100 bin kişinin üzerinde nüfusa ev sahipliği yaparken günümüzde ise bir harabe konumunda. Volkanik renkli taşlarla yapılmış kiliseler ve katedrallerin kar üzerindeki renk cümbüşü sizleri kendisine hayran bırakırken, Türklerin Anadolu’da inşa ettikleri ilk cami olan Emir Manuçehr Camiinin Arpaçay’ı ve Ermenistan sınırını kapsayan manzarası birbirinden güzel fotoğraflar çekmenize olanak sağlayacaktır. Keseli kilise, Resimli Kilise, Büyük Katedral, Surlar, Aslanlı Kapı, Emir Manuçehr Camii gibi önemli eserleri gezip Selçuklu sarayını dışarıdan gördükten sonra Ani Harabelerindeki gezimizi sonlandırıyor ve öğle yemeği molamızın ardından ÇıldırGölü’ne hareket ediyoruz. Çıldır Gölünde balıkçıların Sarı Balık (sazan) olarak adlandırdıkları balıkları avlamak için, Buz tutmuş gölün yüzeyinde oyuklar açarak attıkları ağları toplamalarını da seyretme imkânı bulabileceğimiz bu keyifli noktada Atların çektiği kızaklarla Çıldır Gölünün üzerinde Kızakla kısa bir tur atma keyfini yaşamayı da ihmal etmiyoruz. Kızak Turumuzun ardından Kars’a hareket ediyoruz. Akşam Yemeği ve konaklama otelimizde. Dileyen misafirlerimiz Kafkas Gecesine katılabilirler. (Ekstra )

Konaklama:The Kars Park Hotel‘ VB.

4. Gün: Kars Kalesi > Hasan Harakani Hz. Türbesi>Fethiye Camii > Kars Sokakları>Sarıkamış > Sarıkamış Kayak Merkezi > Erzurum

Sabah kahvaltımız ardındanRus işgali sırasında yapılan taş evlere sahip Kars’ı gezmeye başlıyoruz, Kars Kalesi ve Kümbet Camisi (12 havariler kilisesi), Kars Taşköprü, Hasan Harakani Türbesini Ziyeret ederek Kars sokaklarını keşfediyoruz. Rus Baltık mimarisinin en güzel örneklerin de biri olan Fetiye Camii’ni geziyoruz sonrasın da meşhur Kars sokakların da serbest zaman veriyoruz dileyenler Kars’ın meşhur gravyer peynirlerinden ve balından alabilirler. Serbest zamanın ardından hareket ederek Sarıkamış’a hareket ediyoruz. Kısa süren otobüs yolculuğumuzun ardından Sarıkamış’a ulaşıyor ve yakın tarihimizin önemli kahramanlık destanın geçtiği Allahüekber dağlarında bulunan 90 bin şehit verdiğimiz şehitliğimizi ziyaret ediyoruz. Sonrasında Sarıkamış kayak merkezinde Serbest zamanın ardından Erzurum’a doğru yola çıkıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama: BoraparkHotel’de

5.Gün:Erzurum > Yakutiye Medresesi >Üç Kümbetler > Çifte Minareli Medrese > Ulu Camii >Taşhan> Oltu Taşı Çarşısı > Aziziye Tabyası > Nene Hatun’un Mezarı > Tarihi Erzurum Evleri> İstanbul

Değerli Misafirlerimiz sabah Otelimizde alacağımız kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıp Dadaşlar diyarı Erzurum’u gezmeye 1991 yılında Turizm Bakanlığı tarafından onarımdan geçirilen ve halen müze olarak kullanılmakta olan Yakutiye Medresesi ile başlıyoruz. Erzurum’daki ilk Osmanlı Camisi olan ve dönemin mimarbaşı olan Mimar Sinan’a Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan ve bugün kendi adıyla anılan camiyi ziyaret ettikten sonra Rüstem Paşa Kervansarayında (Taşhan) serbest zaman veriyoruz. Vereceğimiz serbest zamanda Oltu Taşı çarşılarında gezebilir alışveriş yapabilirsiniz. Ardından Erzurum’un sembolü olan Çifte Minareli Medreseyi ve Ulu Cami’yi gezip Erzurum Evleri arasında yapacağımız keyifli yürüyüş sonrasında Sultan Melik Mahallesinde bulunan ve Anadolu’daki mezar anıtlarının en güzel örneklerinden biri olan Üç Kümbetleri ziyaret ediyoruz. Tarihi Erzurum Evlerinde vereceğimiz çay molasının ardından Erzurum savunmasının ve Anadolu’nun en büyük kahramanlarından Nene Hatun’un mezarının da bulunduğu Aziziye Tabyalarını geziyoruz. Gezilerimizin ardından Erzurum Havalimanına varış Pegasus Havayolları 15.50 uçağı ile 17.45 Sabiha Gökçen Havalimanına varıyoruz ve Pusula Turizm organizasyonunda görüşmek üzere vedalaşıyoruz.

 

TUR ÜCRETLERİ
2/3 Kişilik Oda Kişi Başı
Tek Kişilik Oda
00/02 Yaş
02/06 Yaş
06/12 Yaş
3.750 ₺
4.150 ₺
0.00 ₺
3.150 ₺
 3.450₺

FİYATA DAHİLOLAN HİZMETLER:

 • Doğu Ekspresi Ankara – Kars yataklı vagon bileti
 • Ankara Tren Garı Ulaşım
 • THY veya Pegasus Hava Yolları ile Erzurum – İstanbul S.Gökçen uçak bileti
 • Lüks Otellerde 3 gece konaklama
 • Otellerde 3 Sabah kahvaltısı
 • Otellerde 3akşam yemeği
 • TÜRSAB zorunlu paket seyahat & sağlık sigortası.
 • Profesyonel rehberlik hizmeti
 • Tüm Çevre Gezileri
 • Pusula turizm Güvencesi

FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

 • İlk Gün Sabah Kahvaltısı (İliç’te)
 • Tüm Öğle Yemekleri
 • Tüm Yemeklerinde Alınan İçecekler
 • Çıldır Gölü Fayton Turu
 • Müze ve Ören Yeri Girişleri Kişisel Harcamalar  

     

Kültür Turları Covid Bilgilendirmesi

Değerli misafirlerimiz sağlığınız bizler için çok önemli, PUSULA TURİZM olarak Covid-19 sürecinde almış olduğumuz önlemleri bilgilerinize sunarız.

 • Turlarımızda kullanılan araç tipleri kişi sayılarına göre aşağıdaki şekilde sınıflandırılır. Her turumuzda bulunan kişi sayısına göre aşağıda bulunan araç tipleri tayin edilir.
  – Otobüsler 28-46 kişi sayılarında kullanılır.
  Mercedes Travego/Tourismo 46+1+1 koltuklandırma, abs, asr, klima, 2 adet monitör, 2 adet buzdolabı, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı (cep telefonu kullanılabilir)

– Midibüsler 17-27 kişi sayılarında kullanılır.
Isuzu Turkuaz 31+1 koltuklandırma, yatar otobüs koltuklu, abs, asr, klima, 1 adet monitör, 1 adet buzdolabı, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı.

-Minibüsler 16’ya kadar kişi sayılarında kullanılır.
Mercedes Sprinter El 16+1 koltuklandırma, özel tasarlanmış yatar otobüs deri koltuklu, abs, asr, klima, 1 adet buzdolabı, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı.

 

 • Sertifikalı dezenfeksiyon şirketleri ile, belirlenen standartlarda araçlarımız düzenli olarak dezenfekte edilmektedir ve kayıt altına alınmaktadır
 • Turlarımızda yer alacak görevli personellerimizin sağlık kontrolleri rutin olarak yapılmaktadır ve gerekli belgelere sahiptirler
 • Araçlarımıza biniş sırasında ateş ölçümü yapılacak olup, bu uygulama tur boyunca her gün rutin olarak tekrarlanacaktır
 • Araçlarımız da koruyucu ekipman( hijyen seti ) bulunmaktadır ve tüm misafirlerimize dağıtılacaktır.
 • Misafirlerimiz ve personelimizin maske kullanımı zorunludur.
 • Araçlarımızın ön kapı ve arka kapı bölümlerinde araca binişlerde kullanılmak üzere dezenfektan bulundurulmaktadır.
 • Araçlarımızda tek kullanımlık bardak su haricinde ikram dağıtılmayacaktır.
 • Turlarımızın da belirli süreler içerisinde molalar verilerek araç havalandırılması sağlanacaktır.
 • Bagaj alırken ve teslim edilirken tek kullanımlık dezenfektan bezlerle silinecek
 • Rezervasyonunuzu oluşturma esnasında seyahat temsilcisi ile birlikte, HES uygulaması üzerinden kod ile sorgulama gerçekleştirilerek rezervasyon onaylanır.

 

ÖNEMLİ HATIRLATMA: Turistik doğu Ekspresi yataklı vagon rezervasyonu için tur hareketinden 30 gün öncesine kadar rezervasyonunun tamamlanmış olması gerekmektedir.

TUR KATILIM DETAYLARI

 • Gezi Süremiz, gece ….’da Pusula turizm ofisleri Önünden başlar. Beşinci gün akşam …..’da bitiş olarak planlanmıştır. Tur öncesi veya tur içinde hava muhalefeti deprem, sel, yangın v.b gibi sebeplerden dolayı yapılamayan turlarda Pusula turizm Seyahat Acentesi’nin sorumluluğu yoktur.
 • Kars Turlarımız Bölge Yoğunluklarına bağlı olarak mevcut programın içinde gün değişikliği yapılarak aynı programı gerçekleştirir. Bunun yanı sıra tur programlarında gün sıralamalarında belirtilen gezi noktalarında değişim yaşanabilmektedir.
 • Turumuzda rehberlik, ulaşım, Yemekler ve çevre gezileri paket programdır. Ayrı düşünülemez. Tur içerisinde kullanılmayan ulaşım çevre gezileri v.b haklar iade edilmez.
 • Gezi Esnasında Kıyafet ve Gerekli Eşyalar; Seçtiğiniz Tur Tarih Mevsim Dönemine Göre Kolayca Giyip Çıkartabileceğiniz Mont, Kaban, Kazak, Uzun Kollu Gömlekler,Outdoor ayakkabı ve elbise Tercih Edilebilir. Şapka, Güneş Gözlüğü, Kamera, Fotoğraf Makinesi ve Şarjları Alınması Önerilir.
 • Küçük bir sırt çantanız bulunmasını tavsiye ederiz. (yürüyüş sırasında elleriniz boş olmasında fayda vardır)
 • Tura iştirak eden kişilerin, şahsi eşyaları, çantaları, valizleri kendi sorumluluğunda olup, unutulan, kaybolan, çalınan eşyalardan Pusula turizm sorumlu değildir. Unutulan eşyaların bulunma durumlarında Okula veya kişiye ulaştırılması sırasında yapılan masraflar eşya sahibine aittir.
 • Konaklamalı Turlarımızda, Pusula turizm kategorisi aynı kalmak kaydıyla otel isimlerini değiştirme hakkını saklı tutar. 3 kişilik odalarda ilave yatak uygulaması olup, 3.yatak standart yataktan küçüktür. Tur Paketlerinde uygulanan çocuk indirimleri iki yetişkin yanında tek bir çocuk için kullanılır. 0-6 yaş çocuklarda otel konaklamasında yatak verilmeyebilir. Grup kahvaltıları ayrı bir salonda servis edilebilir.
 • Fiyatlarımıza tur programında belirtilen detaylar dâhildir.
 • Yolcuların tura katılımlarındaki sağlık sorunları, hamilelik durumu, sürekli kullanımda bulundukları ilaçlar ile ilgili raporları yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.
 • Program zamanlamasında(gün içerisinde gezilecek vizit noktalarının sırasında) Hava Durumu, Yol Durumu vb. gibi nedenlerle Rehber gerekli gördüğü takdirde değişiklik yapabilir. Mücbir sebeplerden (hava, yol, ziyaret yerlerindeki yoğunluk vb.) veya misafirlerimizin rehberimizin verdiği zamanlamalara uymamaları sebebiyle tur programımızda yazdığı halde gezilemeyen yerlerden Pusula turizm kesinlikle sorumlu değildir.
 • 20 Şubat 2014 Tarihinde Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan düzenlemeyle, Otobüslerde emniyet kemeri takmayan yolculara Trafik Kanununun 78/1-A maddesine göre 108 TL ceza uygulanabileceği Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Doğabilecek cezai işlemden Pusula turizm sorunlu değildir.

 

Uçaklı Turlarımızda;

Uçak ile ilgili bölümlerde havayolu sözleşmesi geçerlidir.

İptal sigortaları uçak ulaşımını kapsamaz.

Kademeli fiyat sistemi mevcuttur.

İlan edilen fiyat en düşük sınıftan açılan fiyattır.

Uçaklı tur programlarında “ekonomik sınıf” kullanılmaktadır.

 

Doğu Ekspresi Güzergâhı

Doğu Ekspresi Türkiye’deki en uzun demir yolu hatlarından biri. Ankara-Kars arasındaki seyahatini 24 saatte tamamlayan ekspres, hatanın 7 günü, iki şehirden karşılıklı seferlerle hareket ediyor. Ankara Tren Garı – Elmadağ – Kırıkkale – Kayseri Tren Garı – Şarkışla – Sivas Tren Garı – Yenikangal – Divriği – Kemah – Erzincan Tren Garı – Karasu – Ilıca – Palandöken – Erzurum Tren Garı – Hasankale – Horasan – Sarıkamış – Kars Tren Garı güzergâhını izliyor.

Doğu Ekspresi Yemek

Doğu Ekspresi’nde bir vagonda hafif aperatif yiyecek (tost, sandvic, poğaça..) ve alkolsüz içecek servisi yapılıyor. Trene dışarıdan yiyecek ve içecek getirebiliyorsunuz.

Yanınıza yiyecek, içecek almanızı öneririz. Ayrıca kağıt havlu / ıslak mendil bulundurmanızı da öneririz.

Doğu Ekspresi Yatak ve Tuvalet

Doğu Ekspresi’nde size verilen temiz nevresimleri, ranza haline gelen yataklara seriyorsunuz. Yataklı ile Örtülü Kuşetli vagonun büyüklükleri aynı olsa da Yataklı Vagon 2  ve 4 kişilik. Yataklı vagonda ve örtülü kuşetlerde bir adet priz bulunuyor (üçlü priz bulundurmakta fayda var). Yataklı vagon kapısı içerden kilitlenebilir. Doğu Ekspresi’nde vagon başlarında ortak kullanımlı tuvalet mevcut ve sürekli temizleniyor.

Yataklı kompartıman 2 kişinin konforu için tasarlanmış. Aynı büyüklükteki alanda karşılıklı ikişer koltuk yerine tek tarafta iki koltuk, masa, sıcak suyu olan bir lavabo ve küçük bir buzdolabı var. Bu sebeple tabi ki daha ferah ve konforlu.

Hatırlatmalar

* Trende restoran vagonu var ama aperatif ve sınırlı servis olduğundan yolluk (meyve, içecek, atıştırmalık) almakta fayda var.

* Yataklı vagonlarda priz var ama yetersiz kalma ihtimaline karşı yanınıza üçlü priz alabilirsiniz.

* Yolculuk boyunca internet kesik kesik çekiyor. Telefon çekmeyen yerler de var.

* Tren bazen köy yakınlarından geçiyor ve köylü çocuklar treni takip ediyor. Onları sevindirmek için çikolata, bisküvi alabilirsiniz.

* Arzu ederseniz doğu ekspresi ile Erzurum’a yaklaşırken sipariş vererek trende cağ kebabı keyfi yapabilirsiniz. Kebapçılar gara getiriyorlar siparişlerinizi.

**Uçak fiyatlarındaki olası değişiklikler fiyata yansıtılır.

*Single kontenjanı sınırlıdırve sadece oteli kapsamaktadır.Tren yolculuğunda sngl konaklama istenmesi durumunda fiyata ilave edilecektir.

Otobüsler (28-46 kişi sayılarında kullanılır.)

Mercedes Travego/Tourismo 46+1+1 koltuklandırma, abs, asr, klima, 2 adet monitör, 2 adet buzdolabı, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı Midibüsler (17-27 kişi sayılarında kullanılır.)

Isuzu Turkuaz 31+1 koltuklandırma, yatar otobüs koltuklu, abs, asr, klima, 1 adet monitör, 1 adet buzdolabı, su ısıtıcılı mutfak ünitesi, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı.

Minibüsler (16’ya kadar kişi sayılarında kullanılır.)

Mercedes Sprinter El 19+1 koltuklandırma, özel tasarlanmış yatar otobüs deri koltuklu, abs, asr, klima, 1 adet buzdolabı, okuma lambaları, rehber anonsu için ses sistemi, cd ve dvd oynatıcı.