Covıd-19 Pandemisinin Küresel Turizme Etkileri

Kısa bir süre içinde, bir pazar ve bir şehir tüm dünyada tanınır olacak ve dünya 1918 Grip salgını kadar şiddetli, hatta daha kötü bir krizle karşı karşıya kalacaktı.

Muhtemelen Wuhan’daki bir köylü pazarından yayılan Covid-19 virüsü şehrin ötesine, bölgeye, ülkeye ve Çin sınırlarının ötesine yayıldı.

 Sinsi virüs, tüm dünyada çoğu kasvet, ölüm, pandemi ile başa çıkmak için stratejileri olmayan ülke ve bölgeyi gafil avladı ve virüsün yayılmasına farklı hızlarda cevap arayan uluslararası ve yerel sağlık örgütü ve hükümeti, ulusal veya uluslararası koordinasyon olmaksızın, geçici stratejilere yönlendirdi.

Makro düzeyde, ekonomiler ve hane halkları üzerindeki etkisi ciddi bir felakete uğradı ve uğrayacaktır

Nispeten büyük kayıt dışı ekonomileri olan ülkelerin uygulamak durumunda kaldığı işletmelerin kapanması, sosyal mesafeyi koruma ve izolasyona dair yaptırımlar kaçınılmaz olarak krizi şiddetlendirmektedir.

 Covid-19 virüsünün etkisi, özellikle Gezi ve Turizm Sektörü için felaket olmuştur.

 COVID-19’un Gezi ve Turizm Sektörü Üzerindeki Etkisi 1.Covid-19 virüsü geldi ve yaşama şekilerimizden, seyahat şeklimize bir çok şeyi değiştirdi; kısa vadede dünyadaki ekonomik durgunluğu tetiklemesi muhtemeldir. Covid-19, geleceğe dair ön plana çıkan bir takım ön sezilerin gelişmesine yol açtı. En azından yakın gelecekte, Gezi ve Turizm sektörünün farklı olacağı aşikar. Bir zamanlar gelen veya giden binlerce yolcunun olduğu havaalanları şimdi ıssız koridorlar, boş otoparklar ve çoğunlukla geliş ve gidişleri gösteren boş ekranları ile olan hayalet şehirlere dönüştü . Mart ayının başında ülkemizde de görülen ilk vaka ile beraber alınan sıkı tedbirler neticesinde en çok etkilenen sektörlerin başında gelen turizm seyahat sektörü ve bu sektörün lokomotifi olan seyahat acenteleri çok zor durumlarla karşı karşıya kalmıştır.

Özetle Covid-19 Gezi ve Turizm sektörünün deneyimlediği en kötü tehdit olmasına rağmen, iyimser kalmak için önemli sebepler mevcuttur. Uluslararası turizm sağlamdır ve ‘Staycation’ turisti gibi yeni alternatifler, “dijital” ve “sanal” turist, Gezi&Turizm yatırımcılarının ve hükümetlerin kaygılarını ortadan kaldırmayı başaracaktır. Elbette, başarılı bir Gezi&Turizm sektörü gelecekte mutlak yeni gezgin türlerini görecek. Ancak, bununla birlikte, hükümet ve özel sektör arasında artan proaktif politikalara gereksinim olacağı net ortadadır. Aşırı turizmin sebebi, yolcu hacmini dahi karşılamayacak kadar küçük olan havaalanlarına ve tren istasyonlarına inen turistler neden olmayabilir ama ümit ediyoruz ki en kısa sürede alınacak tedbirler ve aşı durumunun yaygınlaşması ile  ülke ve dünya turizmi eski şaşalı günlerine geri dönecektir.

Ahmet TOPRAK

Text Widget

Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Donec sed odio dui. Etiam porta sem malesuada.

Son Yorumlar